Ana Sayfa  Üye Ol   Hakkımızda  Soru-Cevap   Sigara Testi  İletişim

 Bölümlerimiz

 İlk Yardım

 Üye Girişi

 İstatistikler

 Ip: 3.85.143.239
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 19
 Toplam Blog: 93
 Toplam Yorum: 75
 Toplam Resim: 0
 Toplam Z.Defter: 42
 
 

Haber

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 1350
İNFERTİLİTE(KISIRLIK) VE CİNSELLİK

EŞCİNSELLİK TRANSEKSUALİTE

İnfertilitenin erkek ve kadın üzerinde yarattığı etki aynı mı?
Araştırmalar infertilite sorununun çiftler arasında farklı duygusal tepkilere neden olduğu doğrultusundadır. İnfertilite çiftin problemi olduğu halde kadın ve erkek farklı duygusal tepkiler gösterebilirler.
Yapılan karşılaştırılmalı çalışmalarda erkeklerde daha az sıklıkta klinik depresyon ve anksiyete (kaygı) olduğu görülmüştür.
Kadınlarda daha fazla psikolojik problem ortaya çıkması tıbbi testlere daha fazla maruz kalmaları ve tedavi amacıyla aldıkları hormonların da birtakım psikolojik değişiklikler oluşturmasıyla açıklanmaktadır.
 Kadın ve erkeklerde başa çıkma mekanizmaları arasında da farklılıklar mevcuttur. Kadınlar duygularını paylaşabilecekleri gruplara katılırken, konuyla ilgili araştırma, daha fazla okuma eğiliminde olurken; erkekler kişisel şeyler hakkında konuşmazlar ve emosyonel (duygusal) sıkıntılarını kendilerine saklarlar. Kadınlar infertiliteyi daha çok kişiselleştirirken kayıp duygusu yaşamakta ve özgüvenlerinde azalma meydana gelmektedir.

İnfertilite sorunu olan çiftlerde görülebilecek cinsel işlev bozuklukları nelerdir?

 • Erken Boşalma
 • Sertleşme problemi
 • Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)
 • Vajinismus
 • Libidoda (cinsel istek) azalma
 • Orgazm güçlüğü

İnfertilite, evlilik ilişkisini etkilediğinde cinsel işlevde bozulmalar olabilir.
İnfertilite tanısı, kişilerin cinsel kimlikleriyle de özdeşleştirilir. İnfertilite ile uğraşan bireyler sıklıkla yetersiz bir erkek ve kadın gibi hissettiklerini belirtmektedirler.
Tedavi sürecinde cinsellik sadece çocuk sahibi olmak için bir eyleme dönüşebilir. Özellikle belli zamanlarda kurulması önerilen ilişkiler kişiler tarafından ödev gibi algılanmaya başlanır.
İnfertil birey kendini cinsel olarak yetersiz hissedebilir, ilişkiden duyduğu haz kaybolabilir. Bedene karşı öfke, hayal kırıklığı “neden ben” duyguları ön plana çıkabilir.
Teşhis koymak için yapılması gereken testler kişiyi olumsuz etkileyerek cinsel isteksizliğe neden olabilir.
Tedavi sürecinde kullanılan hormonlar da cinselliği etkileyebilir.
İnfertilite tedavisinde kullanılan ilaçlar cinsel fonksiyonları etkiler mi?
Tedavi boyunca kullanılması gereken ilaçların bazılarının yan etkileri; terleme, baş ağrısı, sıkıntı gibi belirtiler olabileceği gibi vajinada kuruluk, isteksizlik gibi nedenlerle kadınlarda cinsel ilişki isteğini azaltabilir.
Yumurta büyüten ilaçlar şişkinlik, kasık ağrısı ve vajinal akıntı gibi nedenlerle kadınların cinsel fonksiyonlarını etkileyebilir. Ancak bunlar çok kısa süre etkili ilaçlardır. Tedavinin bitmesiyle her şey normale döner.
Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek gerekli mi?
İnfertilitede eşle olan yakınlığın kaybı, sağlığına olan güvenin kaybı, kendine güvende azalma, geleceğe güven kaybı, önemli bir hayali gerçekleştirme olasılığının kaybı gibi bir tanesi bile depresyona neden olabilen pek çok kayıp yaşanır.
Kişiler yaşamlarının tüm alanlarını ihmal ederek infertilite üzerine yoğunlaşırlar. Pek çok kişide bu yoğunlaşma ümitsizliğe ve depresyona neden olur.
Her adet döneminde “Hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacağım, ben kadın değilim” gibi olumsuz düşüncelere kapılan kişi, ovulasyon (yumurtlama) döneminde ise tekrar ümitlenmeye başlar. İnfertil kadın için adet sanki istenen bir bebeğin ölümü gibi algılanır ve bunu daha büyük bir hayal kırıklığı izler. Bu kısır döngü yıllarca sürüp gider.
Tedavi siklusu öncesinde, tedavi sırasında ve sonrasında tedavi ile ilgili bilgi almak yararlıdır.
Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek almak ne işe yarar?

 • Eşlerin birbirleri ile duygularını ve kaygılarını paylaşmasına
 • İnfertilite hakkında çiftlerin bilgi edinmelerine
 • Çiftlerin tedaviye uyum sağlamasına
 • Yaşam kalitelerinin, becerilerinin artmasına
 • Depresyon ve anksiyete dönemlerinin ortaya çıkabileceğine hazırlıklı olmaya
 • Stresli aktivitelerden; aşırı alkol ve sigaradan uzak durmaya

  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
 

 Uzman Görüşleri

 Hizmetlerimiz

 

 Faydalı Linkler

 Sayac İstatisk 

Adres : Piriçelebi Mah. Cumhuriyet Cad. Basoglu Han Kat:3 Rize Tel : 0 464 214 40 18 Telefax : 0 464 214 76 78 İlk Yardım Eğitimi 0464 214 76 78
  DesingBy İdeal Çözüm                                               Yönetici Girişi