Güncel haberler
Zelkif Akgül

Grup Psikoterapileri

Grup terapisi, bireysel terapinin grupla yapılan halidir. Grup terapisinde danışanlar kendilerininkine benzer sıkıntıları olan diğer danışanlarla beraber, eğitim almış lider bir psikoterapist eşliğinde belirli bir amaca yönelik olarak çalışırlar. Gruplar genel olarak 6-12 kişiden oluşur ve haftada bir 90 dakikalık seanslar halinde yaklaşık 12 hafta devam eder. Gruplar genellikle sosyal fobi, bağımlılıklar, iletişim becerileri, girişkenlik gibi belirlenmiş temalar üzerine yoğunlaşıp belirli alanlarda işlevselliğin artırılmasını hedefler.

grup terapisiGrup terapisinde oluşturulan ortam, gerçek hayattaki sosyal ortamların küçük bir örneği gibidir. Bu grupta kurulan ilişkiler ve yaşanan ilişki sıkıntıları kişilerin günlük yaşamdaki ilişki tarzlarına yönelik bilgi verir. Grup terapisinde kişilerarası etkileşim süreçleri aktifleştiği için ruhsal çatışmalar, bireysel terapilere oranla daha kolay su yüzüne çıkar. Bu sayede terapist ortaya çıkan malzemeler üzerinde çalışma fırsatı yakalar.

Birçok kişi tanımadığı kişilerden oluşan bir grubun içinde kendi sıkıntılarından bahsetmeyi oldukça ürkütücü bulabilir ve bu yaşantıdan kaçınabilir. Oysaki grup terapisinin bireysel terapide olmayan birçok faydası bulunmaktadır. Grup terapisinin ilk olarak ortaya çıkışı bireysel terapinin daha maliyetli oluşuyla ilgiliydi. Fakat daha sonra grup terapisinin bireysel terapiden daha farklı faydalarının da olduğunun ortaya çıkmasıyla, grup terapileri yaygın olarak kullanılan bir terapi yöntemi haline gelmiştir. Ekonomik olarak bireysel terapiden daha uygun olmakla birlikte grup terapisinin diğer faydaları da oldukça önemlidir. Öncelikle gruba katılan danışan, kendisine benzer sıkıntılar yaşayan kişilerle tanışmakta ve yaşadığı sorunla ilgili yalnız olmadığını görmektedir. Aynı zamanda yaşadığı sıkıntıya ilişkin farklı bakış açılarını görüp sorunları ele almanın birden fazla yolu olduğunu fark edebilme fırsatı bulur. Başkalarını dinlemek kişinin kendisine yönelik farkındalığını da artırır. Ayrıca, bir gruba ait olmak, grup tarafından kabullenilmek ve desteklenmek kişi için oldukça iyileştirici bir etkiye sahip olur. Bunun dışında, diğerlerine destek olabildiğini hissetmek kişiye güven verebileceği gibi, diğer kişilerin sorunlarını çözebildiklerine şahit olmak da yaşanan sıkıntıların üstesinden gelebilme konusunda kişiye ümit verir. Tüm bu sebepler yüzünden, siz de kendi sıkıntı alanlarınıza uygun terapi gruplarının açıldığı durumlarda, böyle bir grup desteği almayı düşünebilirsiniz.

Hakkında wpntr

Bu habere de bakabilirisiniz

Kaygı Bozuklukları

Kaygı bozuklukları türleri ve tedavisi Kaygı; sıkıntı, huzursuzluk, kötü birşey olacak mı endişesi ve fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir